Jak odnaleźć swój ulubiony profil palenia kawy. Co to w ogóle jest ten profil i na czym to polega. Na te i więcej pytań odpowiemy w naszym artykule.

Jasny, średni i ciemny profil palenia kawy.
Wydawałoby się, że stopniowanie profili palenia kawy powinno iść w parze z intensywnością smaku i zawartością kofeiny. Jaśniejszy profil, czyli słabszy, delikatny i mniej aromatyczny, ciemniejszy – mocniejszy, wyrazisty, z większą ilością kofeiny. Przyzwyczajeni do mitu o włoskim espresso, często uważamy, że ciemno palona, gorzka kawa zawiera więcej kofeiny. Ale rzeczywistość wygląda inaczej. Jak teraz przekonać do tego przeciętnego miłośnika kawy?

Czas i temperatura, a profile palenia kawy

Jak zrozumieć proces palenia kawy? Wystarczy porównać go do pieczenia ciastek. W miarę wzrostu temperatury, ciasto rośnie i nabiera rumianego koloru, wydzielając przyjemny aromat. Minuta po minucie staje się coraz ciemniejsze, aż w końcu może się spalić, jeśli nie wyjmiemy go na czas.

Podobnie jest z kawą, chociaż proces ten trwa znacznie krócej. Zielone ziarna kawy początkowo wysychają, stają się żółte i zaczynają pachnieć jak tost. Następnie ich kolor zmienia się na jasnobrązowy, ziarna pęcznieją i dochodzi do pierwszego pęknięcia, po którym następuje drugie. Kolor staje się ciemnobrązowy, a ziarna pokrywają się olejkami eterycznymi, wydzielając kolejne zapachy. Dalsze palenie pogłębia ciemność ziaren, aż do momentu ich spalenia. W tym czasie, pod wpływem temperatury, w ziarnach zachodzi wiele reakcji chemicznych, takich jak karmelizacja cukrów i reakcje Maillarda, uwalniając smaki i aromaty.

Rodzaj uzyskanej kawy, liczba uwolnionych aromatów, smaków i kofeiny zależy od momentu przerwania tego procesu i rozpoczęcia chłodzenia. Im krócej palimy ziarna, tym więcej zachowujemy aromatów, smaków i kofeiny. Dłuższe palenie obniża kwasowość i bukiety aromatyczne na rzecz goryczki. Aromaty, smaki i kofeina po prostu się spalają.

Profile palenia kawy - jasno palona kawa

Jasny profil palenia kawy

Cinammon City, czyli jasny profil palenia kawy. Ziarna w tym procesie są jasne i suche, ponieważ nie doprowadzono ich do momentu wydzielenia olejków eterycznych. W rezultacie kawa ma wyraźną kwasowość i zachowuje najwięcej aromatów kwiatowych i owocowych. Taki profil palenia doskonale sprawdza się do przygotowania espresso, które można spotkać w dobrych kawiarniach. Spróbujcie wyczuć w tej kawie nuty cytrusów, słodkich owoców, poziomek, brzoskwiń i innych owoców, w zależności od potencjału danej kawy. Oczywiście, najważniejsza jest przyjemność z picia, ale warto spróbować odkryć te smaki.

Średni profil idealny do domowych metod

City, czyli średni profil palenia, jest doskonały do domowych sposobów parzenia kawy. Drip, kawiarka (mokk pot), french press czy ekspres przelewowy – każdy z tych sposobów wydobywa z profilu “City” najwięcej smaków. Kawa jest tu najbardziej zbalansowana, z wyczuwalną, lecz niezbyt nachalną kwasowością, współgrającą z delikatnym body i słodkimi aromatami. To, co wydobędziecie podczas parzenia, zależy od metody i Waszych gustów. Życzę Wam wielu radości z odkrywania bogactwa smaków, jakie oferują różne rodzaje kawy wypalone na średni profil.

Profile palenia kawy średnio palona i Ciemno palona kawa

Full City, czyli kawa wypalona na ciemno

Brak kwasowości, więcej goryczy, mniej aromatów z nutami dymu, a także czekolady i orzechów, oraz znacznie mniej kofeiny – to cechy kawy wypalonej na ciemno, znanej jako Full City. Gorzki smak tej kawy z pewnością pobudza, ale nie jest to zasługa dużej zawartości kofeiny. Wypalając ziarna na ciemno, wypalamy również aromaty i kofeinę. Mimo że ten sposób palenia jest rzadko spotykany w Polsce, niektóre kawy doskonale się do niego nadają. Czy polecałbym Wam tę kawę? Jak każdą inną, bo uważam, że palenie kawy wydobywa z niej wszystko, co najlepsze. Jeśli więc lubicie kawę o ciemnym profilu, z pewnością przygotujecie ją w sposób idealnie odpowiadający Waszym upodobaniom.

Dodaj komentarz

Facebook
YouTube
Instagram